• 2000x574 tlo U21

Zbroja zimowego biegacza

Zima jest super. Starszy Pan z brodą przynosi paczki z prezentami, powietrze jest jakby lżejsze, a przyroda ubiera białe szaty. Najfajniej, jest jednak wtedy, gdy to wszystko oglądasz ze swojego własnego okna. Przytulony do ciepłego kaloryfera, opatulony bluzą i polarem, smakujący życia z perspektywy kakao.

A bieganie?

„Bieganie nie jest sportem zimowym. Zimą zbiera się kilogramy, tak by było co spalać latem”. Sęk w tym, że… nie.

Bądź rycerzem. Wojownikiem, który w końcu pokona bestię. Ona chce Cię odstraszyć, ale jej broń - minusowa temperatura, to żaden problem, gdy chcesz osiągnąć sukces. Bije od Ciebie motywacja. Nie ma rzeczy niemożliwych.

By wyjść zwycięsko z pojedynku potrzebna Ci jednak zbroja:

Buty: Zima jest okresem, gdy nawierzchnia po której przyzwyczailiśmy się biegać, często zamienia się w tor przeszkód. Grząski i śliski, jest perfekcyjnym argumentem do upadku i kontuzji. Z myślą o tych kilku miesiącach warto rozważyć zakup drugiej pary obuwia – takiej o dużo bardziej agresywnym i głębokim bieżniku. Dzięki temu, każdy nasz krok, będzie pewny i stabilny. Często tego typu obuwie jest dodatkowo wyposażone w technologie chroniące przed przedostaniem się wilgoci do środka. Komfort gwarantowany! Zamiast myśleć o tym, czy za chwilę nie będziemy się przytulać ze śniegiem, cieszymy się treningiem.

zbroja1Skarpety: W momencie gdy na zewnątrz mocno spada temperatura, najlepszym rozwiązaniem są nieco grubsze i dłuższe skarpety. Zachodząc na kostkę, będą ją dodatkowo stabilizować (dodatkowo łącząc się ze spodniami). Podstawa – unikajmy bawełny –zadbamy w ten sposób o lepszą cyrkulację powietrza i wilgoci.

Bielizna termoaktywna: Podstawowy element stroju, w chłodniejsze dni. Dobrze dobrana bielizna sprawi, że mimo „cienkich” warstw, nawet w towarzystwie dużych mrozów, będziemy odczuwać ciepło. Pamiętajmy, że o użytkowej wartości tego stroju świadczy jego kompresja oraz dopasowanie do ciała. W końcu ma być to nasza druga skóra. Im lepiej dopasuje się do naszego ciała – tym efektywniejsza będzie jej praca. Wielu producentów tworzy swoje bielizny ze zróżnicowanych materiałów. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ ludzkie ciało nie poci się równomiernie.

Leginsy: Uwaga szczególnie do panów: czas schować do kieszeni wszelkie uprzedzenia! Im lepsze dopasowanie naszego stroju do ciała, tym skuteczniejsza jego praca. Spodnie przylegające do naszych nóg nie tylko świetnie będą odprowadzać pot, ale przede wszystkim zatrzymają ciepło wytworzone przez nasze ciało. Dodatkową zaletą jest ochrona przed obtarciami!

zbroja2Bluza, kurtka, koszulka: Podstawowa zasada mówi o tym, że najlepiej jest ubrać się „na cebulkę”. Gruby sweter lub polar, powinny zostać w szafie. Zamiast nich wybierzmy syntetyczną bluzę i koszulkę, którą otrzymaliśmy na zawodach. Warstwy cienkiego materiału zapewnią świetne odprowadzanie powietrza i wilgoci. Zimą co prawda, nie produkujemy tyle potu co latem, nie mniej przeszywają dreszcz mokrych pleców, raczej nie jest u nikogo priorytetem w trakcie treningu. Warto doposażyć się w lekką przeciwdeszczową kurtkę, na wypadek płaczu z nieba. Każdy organizm działa inaczej, dlatego metodą prób i błędów powinniśmy znaleźć dla siebie najlepsze konfiguracje odzieży, w zależnie od panujących warunków.

Buff/kominiarka: Ze szczególnym uwzględnieniem buffa, lub podobnej do niego chusty. Pomijając już mnogość „użytkową”, buff świetnie zakryje naszą szyję przed mroźnym powietrzem lub doskonale sprawdzi się jako kominiarka – delikatnie ocieplając wdychane przez nas powietrze. Przy dobrym stroju, w zasadzie cali będziemy pokryci odzieżą. Buff lub kominiarka pozwolą zakryć nam dodatkowo twarz, co zawsze przydaję się na mrozie.

zbroja3Czapka i rękawiczki: Zimowy „must have”. Według wielu opinii, ciepło z naszego ciała najszybciej ucieka właśnie przez głowę i dłonie. Choćbyśmy byli bardzo ciepło ubrani, brak rękawiczek lub czapki z powodzeniem będzie nam doskwierał w trakcie zimowego biegania. Łatwo nas wychłodzi i przewieje. Warto zwrócić tutaj uwagę, że te dwa elementy naszej zimowej zbroi najbardziej skutecznie mogą być też regulatorem temperatury. Gdy czujemy, że jest nam za gorąco, łatwiej jest ochłodzić się poprzez zdjęcie rękawiczek niż jednej z koszulek. Jako, że producenci chcą dopasować się do wymagań swoich klientów, wiele rękawiczek ma dziś palce obsługujące ekrany dotykowe, a czapki dodatkowo zabudowany windstopper.

Odblaski: Jesienno-zimowa aura charakteryzuje się tym, że bardzo szybko zapada zmrok. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo na trasie, warto doposażyć się w dodatkowe elementy odblaskowe – nie kosztują zazwyczaj wiele, a mogą sprawić, że nadjeżdżający kierowca, zobaczy nas „kilkadziesiąt metrów szybciej”. Co prawda, w nowo produkowanej odzieży odblaski zadomowiły się już na dobre i w zasadzie można by było je sobie odpuścić (bo jest ich pełno, zazwyczaj przy zamkach, kieszeniach lub po prostu występujące jako logo producenta)– niemniej bezpieczeństwa nigdy za wiele.

By stanąć do walki z zimowymi bestiami pamiętaj o podstawowej zasadzie. Wychodząc z domu powinieneś odczuwać lekki chłód. Twoje ciało po kilku minutach biegu rozgrzeje się, zapewniając Ci komfort termiczny! Unikniesz zapocenia, a Twój trening da Ci więcej radochy :)

Powodzenia!

Autor: Maciej Razik - butopodawacz.wordpress.com


Sprzęt

28 marzec 2013
Wiosenny przegląd oferty biegowej Nike - buty

Niektórzy twierdzą, że bieganie nie powinno być tak kolorowe, ale nic bardziej mylnego...

28 marzec 2013
Co nowego w Adidasie piszczy czyli wiosna 2013 - buty

W czym warto pobiegać wiosną 2013, czyli przegląd oferty...

27 marzec 2013
Boost czyli rewolucja w bieganiu

Niesamowita energia, lepsza amortyzacja, optymalne dopasowanie i niezależność...

27 marzec 2013
Asics GEL - Charge 33

Asics GEL - Charge 33 kolejna odsłona butów minimalistycznych czyli zbliżonych...

27 marzec 2013
Lunarglide 4+ biegnij dłużej, biegnij mocniej

But lżejszy i jeszcze bardziej dopasowany do stopy od poprzednich wersji...

11 kwiecień 2013
Asics wiosna/lato 2013 - buty

Podczas decyzji o wyborze firmy oferującej kolekcje biegową warto dowiedzieć się z jakiego powodu...