• 2000x574 tlo U21

Buty Salomon speedcross 3 - test

Niektórzy z Was pewnie lubią biegać. Niektórzy z Was pewnie robią to też w błocie i śniegu. Tego już nie da się wyleczyć, ale mam też dobrą wiadomość. A przynajmniej dobrą dla tych, którzy narzekają na przyczepność w trudnych warunkach. Generalnie idzie błotnista jesień, a zaraz za nią śnieżna zima. Sorry, taki mamy klimat. Producenci obuwia biegowego przewidzieli, że wśród Was są ciężkie przypadki. Zlewa jak w lesie równikowym? Nieważne, trening jest trening. Za oknem -15 stopni i nie widać żadnego innego koloru poza białym? Przeciwnik zostaje na kanapie przed telewizorem, a Wy zakładacie buty i buffa merino, żegnając się przy tym ostatni raz z rodziną.

Jest taki but, pod którym błoto schnie, a śnieg topnieje. But cichy jak noc, agresywny jak Suarez i zwinny… jak ktoś bardzo zwinny. But, w którym Andrzej Bargiel wbiegł (!) na Elbrus szybciej niż Kilian Jornet (!!). Panie i Panowie, oto Salomon Speedcross - Demon szybkości do zadań specjalnych.

salomon speedcross1Otwieramy pudełko i co widzimy? Kolorowe kierpce z gumową szczotą na podeszwie. Bierzemy je w dłonie - 310g jak na (nieminimalistyczny) but terenowy? Idealnie. Oglądamy ze wszystkich stron – wygląda dziwnie. W każdej wersji kolorystycznej przypomina to co widzimy na wiejskiej potańcówce. I to co widzimy po niej. Mi to tam odpowiada ;) Tylko co oznacza to M&S Contagrip? Ano już tłumaczę. Salomon ma w nosie Vibram, więc dorobili się własnej, magicznej podeszwy. Nazwali ją Contagrip i stosują ją zarówno w butach trekkingowych, jak i trailowych, oczywiście kombinując ze składem mieszanki gumy w zależności od przeznaczenia obuwia. Z doświadczenia mówię – daje radę.

M&S brzmi słodko, ale to rozwinięcie skrótu Mud & Snow, co sugeruje nam jedno - to terenówka na miękkie nawierzchnie. Jakby ktoś miał wątpliwości, wystarczy spojrzeć pod maskę. Nie szukam nawiązań do żadnego urugwajskiego piłkarza, ale kiedy widzimy tak agresywny ząb, od razu wiemy, że wgryza się w teren jak… no, wiecie. Zimą jest taki bieg w Beskidach – Wilcze Gronie. Trochę śniegu, trochę błota, trochę lodu (tu by się kolce przydały), generalnie świetny poligon dla tego typu drapieżcy. But sprawdził się elegancko, dając maksimum przyczepności na miękkim podłożu. Maksimum przyczepności oznacza pewność i spokój, a to z kolei oznacza szybszy bieg. Nie ma we wszechświecie rzeczy bardziej pożądanej niż but, któremu można zaufać. Jak najlepszemu przyjacielowi.

salomon speedcross2Umieszczony w tylnej części podeszwy system Light Weight Muscle tłumi wstrząsy i oddaje energię uderzenia pięty o podłoże, zapewniając świetną amortyzację w obliczu wystających korzeni i niesfornych kamerdolców. A tych w górach spotykam całą masę, nie wiedzieć czemu. Podeszwa wewnętrzna wykonana jest z bardzo lekkiej pianki EVA. Naprawdę bardzo lekkiej. Idąc w górę, docieramy do kolejnego ciekawego patentu. System Sensifit ma za zadanie jak najlepiej dopasować cholewkę do stopy w rejonie śródstopia (po zaciągnięciu sznurowania), coby podczas zbiegów stopa się nie przesuwała i nie waliła w czubek buta na każdym kroku. To szczególnie ważne, gdyż zazwyczaj przy doborze obuwia dbamy o zachowanie przestrzeni przed palcami. Cholewka luźno osadzona na stopie, mogłaby pozwolić na przesuwanie się palców do przodu, co po kilku godzinach mogłoby zacząć boleć. I krwawić, a nie każdy krew musi lubić. Dlatego tak istotne są patenty polepszające dopasowanie kształtu cholewy do profilu śródstopia. Tutaj rozwiązano to bez zarzutu, choć w wyższych modelach zastosowano Endofit, który jeszcze lepiej układa nam trzewiki na nóżkach. Kopciuszek byłby się ucieszył.

salomon speedcross3Jednak mój ulubiony patent rodem ze stajni Salomona to sznurowanie. Quicklace pod postacią kevlarowej żyłki wiąże się błyskawicznie i równie błyskawicznie luzuje. Wystarczy jeden ruch zaciągający klips. Żeby żyłka nam nie merdała podczas łykania górskich kilometrów, możemy jej nadmiar schować w kieszonce z siateczki, którą znajdziemy na języku. Czego więcej trzeba do szczęścia? Prawdę mówiąc nie chcę już żadnych sznurowanych butów, tak bardzo odpowiada mi rozwiązanie „inżynierów butownictwa” z Chamonix.

Oczywiście cholewka buta jest wykonana z bardzo mocnego materiału, który nie wpuszcza do środka kamyczków i innych niechcianych gości. Z przodu i z tyłu producent umieścił elementy odblaskowe, a palce przed soczystą wiązanką wulgaryzmów chroni gumowy otok, czyli rzecz w górach niezwykle przydatna, nie tylko zresztą biegaczom. Cały kapeć sprawia wrażenie wąskiego, wysoko zawieszonego i nieco wydłużonego. Słowem – jakby testowali Speedcrossy w tunelu aerodynamicznym, próbując nadać mu szybkości poprzez wysmuklenie konstrukcji.

salomon speedcross4And last but not least, rzućmy okiem do wnętrza buta, skąd uśmiecha się do nas antybakteryjna wkładka Ortholite. Jej część bazowa świetnie odciąga wilgoć ze stopy, co pozwala opóźnić moment, w którym bieganie przestanie być przyjemne. Dodatkowo podstawa otoczona jest „skrzydełkiem” z profilowanej pianki EVA, a to z kolei zapewnia doskonałe dopasowanie do stopy, tym razem od spodu. Wkładka oczywiście jest wyjmowana, co bardzo pomaga czyścić te kierpce z ton błota, piachu i innych takich. Wada? Jeśli wkładkę mamy źle ułożoną w bucie, profilowane „skrzydełko” może zacząć się podwijać pod piętą i szybciej ulegnie poszarpaniu.

salomon speedcross5Salomon Speedcross 3 nie jest butem tanim, ale w model kultowy warto zainwestować, by poczuć na sobie całą jego kultowość. Gdybym chciał go opisać, wymieniając 3 najważniejsze zalety tego buta, które czynią z niego świetną terenówkę na miękkie nawierzchnie, byłaby to relatywnie niska waga, agresywny bieżnik i bardzo przemyślane sznurowanie. Jako bonus dostajemy kosmiczny design, na który lecą nie tylko biegające kobiety. Jednak w warunkach, do jakich został stworzony Speedcross, i tak nie nacieszymy się długo jego wyglądem ;) Narwany but dla narwanych biegaczy – polecam z czystym sumieniem.

Autor: Rafał Słociak

Buty Salomon speedcross 3 - http://esklep.intersport.pl/pl/product/75766/buty-salomon-speedcross-3-127609


Sprzęt

28 marzec 2013
Wiosenny przegląd oferty biegowej Nike - buty

Niektórzy twierdzą, że bieganie nie powinno być tak kolorowe, ale nic bardziej mylnego...

28 marzec 2013
Co nowego w Adidasie piszczy czyli wiosna 2013 - buty

W czym warto pobiegać wiosną 2013, czyli przegląd oferty...

27 marzec 2013
Boost czyli rewolucja w bieganiu

Niesamowita energia, lepsza amortyzacja, optymalne dopasowanie i niezależność...

27 marzec 2013
Asics GEL - Charge 33

Asics GEL - Charge 33 kolejna odsłona butów minimalistycznych czyli zbliżonych...

27 marzec 2013
Lunarglide 4+ biegnij dłużej, biegnij mocniej

But lżejszy i jeszcze bardziej dopasowany do stopy od poprzednich wersji...

11 kwiecień 2013
Asics wiosna/lato 2013 - buty

Podczas decyzji o wyborze firmy oferującej kolekcje biegową warto dowiedzieć się z jakiego powodu...