• 2000x574 tlo U21

Buty Adidas Supernova Boost - test

Ponad rok temu firma Adidas wywołała mini rewolucję na rynku – wszystko za sprawą technologii Boost. W założeniu producenta, buty miały w trakcie biegu oddawać energię, poprawiać rezultaty biegaczy… a nawet „zakręcić się” wokół rekordu świata. Brzmi trochę niczym czysta fantastyka, i tak też do tego podchodziłem.

Zaczynając od podstaw, trochę nudnej teorii czym jest Boost??

Każda z par butów oparta na technologii Boost składa się z kilku tysięcy, wyglądających niczym styropian, kapsułek TPU wypełnionych gazem, którego ciśnienie zmienia się wraz z każdym naciskiem ze strony naszej stopy. W praktyce ma to zapewniać doskonałą amortyzację oraz oddawać absorbowaną energię, co istotne, w każdych warunkach atmosferycznych (pianka Boost nie zmienia swoich właściwości od -20 do +40 st. C.)!

supernowa boost test5Co przykuło moją uwagę?                      

Model Supernova od lat był dla Adidasa wyznacznikiem topowego modelu treningowego. Duża dawka amortyzacji, ogromna wygoda, odporność na kilometraż, niemal wszystkie technologie zamknięte w pigułce. Model z 5tką w nazwie wydawał się być typowym partnerem do klepania kilometrów. Supernova Boost, mimo, że jest dedykowana bardzo podobnej grupie biegaczy - ulepiona jest z zupełnie innej gliny.

W modelu Boost znacząco zmniejszono wysokość osadzenia pięty, widać to po samym bucie, który jest dzięki temu niższy i mniej toporny. Sam drop również spadł, wynosi w tej chwili 10mm. Zrezygnowano z systemu Formotion, tak długo kultywowanego przez niemiecką firmę. Zamiast niego mamy ściętą końcową cześć buta. Ustawiona pod kątem wspomoże proces przetaczania osobom biegającym „z pięty”. Nowa Supernova przeszła również kurację odchudzającą, co od razu czuć –nowa waga 295g.

supernowa boost test4Podeszwa

Buty towarzyszą mi od ponad 500km. Zaliczyły w tym czasie kilka startów, począwszy od 10tki, po Cracovia Maraton. Zabieram je ze sobą zarówno na uliczne wybiegania, jak i dynamiczne akcenty leśne. Mimo tego podeszwa nadal wygląda bardzo dobrze! Wszystko za sprawą gumy węglowej wspomaganą gumą Continental. Technologia zaczerpnięta rodem z torów wyścigowych zapewnia niezłą przyczepność nawet wtedy, gdy mocno popada. Podchodziłem bardzo sceptycznie to takiej „mieszanki”, w praktyce sprawuje się naprawdę pozytywnie. Guma rozdzielona jest przez system Torsion – co widać po zdjęciach mocno obrywa, szczególnie w trakcie treningów leśnych – ale działa jak należy. Stopa w Supernova Boost, nie pracuje w linii poziomej, jest bardzo dobrze stabilizowana. Adidasy debiutowały na moich stopach dystansie półmaratonu. Wydawać by się mogło, że bieganie zawodów w „świeżym i nierozbieganym” bucie nie jest najlepszym pomysłem – tymczasem one, sprawdziły się tak, jakbyśmy znali się od kołyski :). Żadnych obtarć i odcisków, a to całkiem pozytywne zaskoczenie!

supernowa boost test3Amortyzacja

…czyli jednym słowem Boost. Sedno całego buta. Pamiętam, że podchodziłem do tej technologii ze sporym dystansem.. Czy aby przypadkiem nie jest tak, że cały ten wymysł to bujda? Wątpliwości mieszkały w głowie do momentu pierwszej przymiarki – czujemy się w nich bardzo specyficznie… ale, to naprawdę wygodne buty! Ciężko ocenić czy faktycznie magazynują i oddają energię (przynajmniej mnie nic chyba nie oddały jeszcze), ale samo bieganie w nich to trochę takie bieganie na sprężynach, doskonale czuć jak „wybijają” się przy każdym kroku. Warto tutaj wspomnieć o specyficznej budowie – podeszwa w 65% składa się z technologii Boost, pozostała cześć to pianka EVA. Dlaczego takie połączenie? Buty treningowe to zazwyczaj buty bardzo miękkie – mało dynamiczne, skupiające się na opiece nad naszymi stawami i kolanami. Supernova wyznacza w tej materii nowe trendy – im bliżej czubka buta, tym jest on twardszy. Wszystko po to, by samo „wybicie” było bardziej efektywne. Mnie taka budowa bardzo odpowiada, ponieważ to trochę jak dwa w jednym. Miękka pięta przydaje się gdy jestem na 20km niedzielnej wycieczki biegowej, a twardy, energiczny czub buta w trakcie pogoni za życiówką na krakowskim Interrun. Co notabene skutkowało kilkoma odciskami pod palcami ;) W trakcie treningów, odnosiłem wrażenie, że buty delikatnie wypychają stronę na zewnątrz. Jeśli jesteś choć minimalnym supinatorem, proponuję sprawdzić je dokładnie!

supernowa boost test2Cholewka

Zdecydowanie jedna z największych zalet buta. Bezszwowa, ze zgrzewanymi elementami, bardzo fajnie „oplata” stopę. Myślę, że osoby z nawet bardzo szeroką stopą powinny być zachwycone. Buty dają sporo miejsca w okolicach palców, ale już samą piętę trzymają co najmniej przyzwoicie (twarda pięta buta, z zewnątrz, to również duży odblask). Wszystko za sprawą specjalnego, piankowego, wyprofilowania, tuż przy zapiętku. Jak widać po zdjęciach, do tej pory cholewka bardzo dzielnie znosi wszystkie treningi. Zakładam, że wszystko to za sprawą gumowych obić, które są na czubku (zapobiegając „wypchnięciu” siateczki przez palce), oraz z boku buta. Nie wpływa to negatywnie na oddychalność, ale za to skutecznie broni przed uszkodzeniami.

supernowa boost test1Jak mogę podsumować Supernova Boost? Gdybym miał zamknąć wszystko, w kilku słowach, powiedziałbym, że jest to do bólu poprawny model. Bardzo wygodny, dbający o moje zdrowie z pomocą swojej amortyzacji, ale i opiekujący się moim portfelem – dzięki swej trwałości. Jest trochę niczym Twój pupil, pies który mieszka pod Twoim dachem od zawsze. Nigdy nie wygra wyścigu hartów, ale zawsze możesz na nim polegać, wiedząc, że przyniesie Ci kapcie, gdy zmęczony wrócisz po pracy.

Autor: Maciej Razik


Sprzęt

28 marzec 2013
Wiosenny przegląd oferty biegowej Nike - buty

Niektórzy twierdzą, że bieganie nie powinno być tak kolorowe, ale nic bardziej mylnego...

28 marzec 2013
Co nowego w Adidasie piszczy czyli wiosna 2013 - buty

W czym warto pobiegać wiosną 2013, czyli przegląd oferty...

27 marzec 2013
Boost czyli rewolucja w bieganiu

Niesamowita energia, lepsza amortyzacja, optymalne dopasowanie i niezależność...

27 marzec 2013
Asics GEL - Charge 33

Asics GEL - Charge 33 kolejna odsłona butów minimalistycznych czyli zbliżonych...

27 marzec 2013
Lunarglide 4+ biegnij dłużej, biegnij mocniej

But lżejszy i jeszcze bardziej dopasowany do stopy od poprzednich wersji...

11 kwiecień 2013
Asics wiosna/lato 2013 - buty

Podczas decyzji o wyborze firmy oferującej kolekcje biegową warto dowiedzieć się z jakiego powodu...