• 2000x574 tlo U21

Asics Fuji Attack 2 - test

Parę miesięcy temu, dzięki uprzejmości firmy Asics otrzymałem do testów parę butów trailowych Fuji Attack 2. W końcu, po kilkuset kilometrach w terenie - przyszła pora na kilka słów opinii.

Na początek trochę marketingu od internetów:

Lekki terenowy but radzący sobie w wymagającym terenie na długich dystansach. Elastyczne, trwałe i lekkie buty do biegania w terenie które doskonale sprawdzą się podczas szybkiego biegania w nierównym terenie. Zapewniają doskonałe wyczucie podłoża oraz maksymalną przyczepność w terenie zarówno podczas podbiegania jaki i zbiegania dzięki na przemian ułożonym wypustką w podeszwie.

 

Buty które umożliwią Ci szybkie bieganie w terenie, bez obawy o utratę przyczepności. Szczególnie polecany do zawodów lub szybkich treningów w terenie dla osób ze stopą neutralną i supinującą.

fuji attack test1GEL-FUJI ATTACK 2 to lekki terenowy but przeznaczony na dystanse nawet do 40km. Doświadczeniu biegacze mogą pomyśleć o starcie w tym modelu nawet w ultra wyścigach.

 

Choć jest jeszcze lżejszy niż poprzednik, nie traci nic z komfortu. Pięta z systemem GEL zapewnia doskonałą amortyzację, podczas gdy podeszwa SpEVA poprawia zdolność do wybijania się.

 

Specyficzna dla butów trailowych podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność, niezależnie od rodzaju terenu przy podbiegach oraz zbiegach. Płytka Rock Protection, zapewnia ochronę stopy przed ostrymi kamieniami.

 

Nowo zaprojektowana cholewka, charakteryzuje się minimalistyczną konstrukcja zapobiegającą wchłanianiu wody oraz odprowadzaniu gdyby się dostała do środka buta. Dzięki temu możesz zapobiec zwiększeniu masy buta poprzez wilgoć w trudnych warunkach.

fuji attack test3Ale zostawmy katalogowe opisy i wróćmy do rzeczywistości...

1. Budowa cholewki

Na pierwszy rzut oka - solidny but trailowy. Wbrew wyglądowi - dość lekki. Cholewka wykonana z dwóch warstw siatki. Gumowe wzmocnienie na nosku, które jest doszyte podwójnym szwem, wbrew modzie na minimalizm. Nosek jest dodatkowo wzmocniony przez element podeszwy, który jest niejako "wywinięty" na czubek. Logo firmy Asics po bokach cholewki jest jednocześnie wzmocnieniem, częścią łączącą, która świetnie "opasuje" całą stopę poprawiając jej stabilność. Pięta usztywniona, z kompozytowym elementem wzmacniającym. Przy tym elemencie bałem się trochę obtarć - przy pierwszym mierzeniu ma się wrażenie, że pięta układa się w plastikowej "kołysce". Pierwsze kilometry rozwiały moje wątpliwości i to, czego się bałem, stało się jedną z zalet tego buta. Pięta siedzi stabilnie, nie ma mowy o jakichkolwiek ruchach mogących powodować obtarcia. Język piankowy, miękki, dobrze chroni przed uciskiem sznurówek. Na języku streczowa kieszonka - zawiązane sznurówki można zwinąć i schować. Sznurowadła mają trójkątny przekrój, nie zdarzyło mi się, aby samoczynnie się luzowały czy rozwiązały. Chowanie ich do kieszonki na języku również zapobiega rozwiązywaniu.

fuji attack test2Język połączony jest z cholewką patkami, które mają zapobiec przesuwaniu się oraz wpadaniu kamyków. Niestety, materiał z którego są wykonane jest podgumowany, gdyby patka była siatkowa, streczowa - jeszcze bardziej poprawiłoby to oddychalność cholewki.

Na pięcie elementy odblaskowe. Wkładka perforowana, piankowa. Dobrze odprowadza wilgoć, nie łapie zapachów. Po kilku miesiącach biegania - pod palcami i na pięcie ma niestety grubość kartki papieru... Ale mówiąc szczerze - to zjawisko występuje chyba w każdych butach biegowych.

Cholewka świetnie odprowadza wilgoć, po przemoknięciu dość szybko schnie. Łyżka dziegciu - jedyne zastrzeżenia mam co do wytrzymałości siateczki zewnętrznej. Nie wytrzymała konfrontacji z tatrzańskim granitem, rozdarła się - na szczęście nie na wylot. Również logo firmy, naklejone na cholewkę od wewnętrznej strony zaczęło się odklejać. Na szczęście oba uszkodzenia nie postępują mimo ciągłego używania.

fuji attack test4Cholewka oczywiście nie jest wodoodporna, ale jeżeli ktoś chce mieć Fuji w wersji wodoodpornej - producent przygotował wersję GTX. Dla mnie osobiście wersja bez membrany jest bardziej uniwersalna. Latem lepiej oddycha, zimą, w kopnym śniegu i w niskich temperaturach biegam w skarpetach Seal Skinz z membraną. W zestawie z Fuji Attack - świetny zestaw na zimowe, mroźne i śnieżne treningi.

2. Podeszwa i śródpodeszwa

Jak to u Asicsa - amortyzacja żelowa plus pianka SpEVA. Po roku czuć już lekkie wyrobienie się amortyzacji pod piętą, ale przy bieganiu w terenie jest to niemal niezauważalne i but nie stracił na komforcie. Częściowo dzielona piętka, dobrze zbiera uderzenia, zwłaszcza przy zbieganiu. Podeszwa zewnętrzna z gumy AHAR+, bieżnik agresywny. Buta używam tylko w terenie, asfalt "widzi" więc jedynie na krótkich odcinkach, gdy muszę dobiec do szlaku. Po testach widać już ślady zużycia, natomiast podeszwa nie straciła na przyczepności. Podeszwa nie jest bardzo sztywna, nie ma kompozytowego mostka, który łączy przód i tył podeszwy, jak w butach asfaltowych. Pozwala to na nieco bardziej naturalną pracę stopy.

fuji attack test6W terenie - podeszwa trzyma naprawdę nieźle. W błocie jest ok, leśne, gruntowe ścieżki - również świetnie. W skale - a to już zależy od skały... W granicie rewelacja, w wapiennych skałach Tatr Zachodnich - już trzeba uważać. Ale na wyślizgany dolomit nie ma cudownej podeszwy. W kopnym śniegu również ma dobrą przyczepność.

3. Podsumowanie...

Niezły "koń roboczy" do treningów trailowych. Dobra, żelowa amortyzacja, świetnie oddychająca cholewka. Dobra i wytrzymała podeszwa, nieźle trzymająca w różnorodnym terenie. Jedyne zastrzeżenia to wytrzymałość zewnętrznej siatki w newralgicznych miejscach oraz odklejające się elementy logo. Mimo to - but godny polecenia!

Autor: Piotr Bernacki


Sprzęt

28 marzec 2013
Wiosenny przegląd oferty biegowej Nike - buty

Niektórzy twierdzą, że bieganie nie powinno być tak kolorowe, ale nic bardziej mylnego...

28 marzec 2013
Co nowego w Adidasie piszczy czyli wiosna 2013 - buty

W czym warto pobiegać wiosną 2013, czyli przegląd oferty...

27 marzec 2013
Boost czyli rewolucja w bieganiu

Niesamowita energia, lepsza amortyzacja, optymalne dopasowanie i niezależność...

27 marzec 2013
Asics GEL - Charge 33

Asics GEL - Charge 33 kolejna odsłona butów minimalistycznych czyli zbliżonych...

27 marzec 2013
Lunarglide 4+ biegnij dłużej, biegnij mocniej

But lżejszy i jeszcze bardziej dopasowany do stopy od poprzednich wersji...

11 kwiecień 2013
Asics wiosna/lato 2013 - buty

Podczas decyzji o wyborze firmy oferującej kolekcje biegową warto dowiedzieć się z jakiego powodu...