• 2000x574 tlo U21

Zasady przygotowania do biegu przełajowo - przeszkodowego

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się biegi przełajowo przeszkodowe, których ideą jest pokonywanie ciężkiego terenu (często mokradła, bagna) w jak najkrótszym czasie. Wszystko zaczęło się od biegu Katorżnika kilka lat temu w tej chwili w ciągu roku mamy na terenie naszego kraju kilkanaście imprez. Jeśli chcesz przerwać swoją rutynę biegową las , błoto i ciężkie trasy biegów przełajowych z  torami przeszkód fantastycznym sposobem na wydostanie się z niej dostarczając sobie ekstremalnych wrażeń. Oto kilka porad zapobiegających utknięciu w błocie podczas treningu:

1. Wybierz odpowiednią trasę

Biegi przełajowo przeszkodowe mają wiele odmian różniących się od siebie nie tylko dystansem, a również stopniem trudności pokonywanych przeszkód. Trasy i stopień trudności znacznie się różnią, więc jeśli dopiero zaczynasz przygodę z biegami przełajowo przeszkodowymi wybierz łatwy bieg o jak najkrótszym dystansie . Bądź pewien, że wybierając krótki, łatwy bieg i tak będziesz przemoczony i ubrudzony . Zawsze możesz przejść do bardziej wymagającego poziomu w następnych zawodach.

bieg przełajowo przeszkodowy32 . Odrabiaj swoją pracę domową 

Często zawody przełajowo terenowe nie podają liczby utrudnień i ich rodzaju, wszystkiego dowiadujesz się dopiero na trasie. Najlepiej sprawdzić na stronie internetowej zawodów filmy, zdjęcia i opinie z poprzednich edycji. YouTube oferuje również wiele wideoklipów z zawodów. Porozmawiaj z przyjaciółmi, którzy startowali już w tym wyścigu jakiego typu przeszkód można się spodziewać, jeśli nikt ze znajomych nie startował zapytaj na forum biegowym. Wiedząc w co się pakujesz pomoże to zarówno psychicznie przygotować się do treningów i samych zawodów.

3. Daj sobie wystarczająco dużo czasu 

Większość początujących biegaczy jest gotowa do startu w biegu przełajowo przeszkodowym już po dwóch miesiącach treningów, ale jeśli wybierzesz ciężki bieg to daj sobie na przygotowanie nawet 4 miesiące.

bieg przełajowo przeszkodowy24. Pracuj nad wytrzymałością 

Budując swoją wytrzymałość stopniowo można na bierząco śledzić swoje postępy treningowe, pamiętaj jednak, że procesu budowania wytrzymałości nie przyśpieszysz. Można przygotowując się np. do półmaratonu wystartować w biegu przełajowo przeszkodowym na dystansie 12 km wtedy będziesz wiedzieć na jakim etapie budowania formy jesteś. Takie biegi odbywają się zazwyczaj w lasach po terenie pagórkowatym pamiętaj więc o wprowadzenie w trening takich terenów np. przy okazji dłuższego wybiegania. Pofałdowana trasa bardzo pozytywnie wpływa na wytrzymałość.

5. Buduj swoją siłę 

Oczywiście program treningowy przygotowujący do biegu przełajowo przeszkodowego nie będzie najazywać treningu siłowego w błocie, które podczas tego typu imprez często się zdarza. Trzeba budować siłę oraz wytrzymałość. Sprawdź na stronie internetowej zawodów czy może organizują treningi przygotowujące do startu, może organizatorzy udostępniają plan treningowy przygotowujący do ich biegu. Niektórzy zawodnicy zaczynają współpracę z trenerem osobistym, aby mieć lepszą motywację do przygotowania się do startu. Nie trzeba robić bardzo ciężkiej siły biegowej wystarczy ją regularnie wykonywać, aby odpowiednio wzmocnić mięśnie nóg.  

bieg przełajowo przeszkodowy16. Przygotuj odpowiednie buty i ubiór na start

Pamiętaj o tym, że startując w tego typu biegu trzeba mieć również odpowiednie biegowe buty jak i odzież. Mimo, że buty do biegania sprawdzają się świetnie na zwykłych biegach ze względu na specyfikę tej imprezy trzeba bardziej kombinować. Podstawowym utrudnieniem takich imprez jest błoto, które dostaje się do naszych butów przez przewiweną siatkę w nich zastosowaną. Spotkałem się z różnymi sposobami osłaniania butów przed błotem jednym z ciekawszysch było zaklejenie butów taśmą w taki sposób, aby błoto nie dostało się przez siateczkę ale również z tego względu, żeby nie stracić buta w błocie (zapobiejając jego zsunięciu). Wybierając odzież na start w takich zawodach nie decydujcie się na ulubione rzeczy najlepiej coś z głębi szafy czego już nie nosisz bo po takim starcie nie będzie już nadawać się do biegania. Ubranie powinno być przylegające do ciała, niestety luźne rzeczy w wodzie stają się ociężałe i krępujące ruchy. Warto również upewnić się, że masz na sobie ubrania wykonane z tkanin technicznych bo wtedy schną szybko. Jeśli to nie jest zbyt gorąco ubierz rzeczy, które zakrywają swoje ramiona i kolana, ponieważ obszary te są podatne na zadrapania z kamieni i drutu kolczastego. 

7. Startuj z przyjaciółmi 

Biegi w błocie najlepiej pokonywać razem z przyjaciółmi, wtedy wzajemnie się motywujecie podczas startu. Pierwszy start jest o wiele łatwiejszy, kiedy cały czas ktoś Cię wspiera! Sam wyścig jest wyjątkowym doświadczeniem, a ciężkie treningi do zawodów zawsze łatwiej wykonywać wspólnie. Jeśli wystartujesz razem z przyjaciółmi po zawodach będzie wspólny powód do świętowania. 

Autor: Maciej Łucyk -  www.maciejlucyk.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...