• 2000x574 tlo U21

Jak zacząć regularnie biegać

Niektórzy ludzie zaczynają przygodę z bieganiem od dobrych intencji w ostateczności zaczynają tak naprawdę biegać po kilku tygodniach. Początki biegania są zazwyczaj trudne i trzeba mieć nie lada determinację do regularnych treningów, aby wprowadzić trening w nawyk.Niektóre z tych porad pomogą podbudować motywację i determinację do jeszcze aktywniejszych treningów.

1. Zacznij uczyć się jak prawidłowo trenować

Jeśli jesteś początkującym biegaczem to odpowiedni plan treningowy pozwoli Ci wytrwać w treningach biegowych i nie zmniejszy Twojej determinacji treningowej. Prawidłowo ułożony plan treningowy pozwoli Ci wejść bezboleśnie w regularne bieganie, poprzez stopniowe zwiększanie objętości i intensywności treningowej. Jedną z podstawowych metod treningowych początkujących biegaczy jest marszobieg, który polega na przeplataniu biegu marszem. Z czasem podczas marszobiegu zmniejszamy przerwy na marsz, aż jesteśmy w stanie wytrzymać bez przerwy przynajmniej 30 minut. Dopiero wtedy możemy zacząć wplatać w trening biegowy inne elementy treningowe pobudzające układ krążeniowo - oddechowy.

jak zaczac regularnie biegac12. Poinformuj wszystkich, że zacząłeś biegać 

Podziel się z rodziną i przyjaciółmi faktem, że zacząłeś przygodę z bieganiem. Informując innych, stajesz się bardziej odpowiedzialny. Wiedząc, że Twoi przyjaciele i członkowie rodziny będą pytać o postępy w treningach biegowych będziesz bardziej zdeterminowany do aktywności. Jeżeli, ktoś z Twoich znajomych czy rodziny biega zapewne udziali Ci kluczowych rad odnośnie treningu.

 3. Zapisz się na bieg

Trening pod konkretne zawody jest świetnym sposobem na wytrwanie w postanowieniu. Zastanów się dobrze jaki bieg wybierzesz, aby nie był zbyt wymagający na pierwszy raz, przeanalizuj liczbę uczestników, ponieważ im więcej osób startuje tym większa zabawa. Czując chęć rezygnacji z jakiegoś treningu pomyśl o tym co powiesz swoim kibicom, kiedy zapytają o Twoje przygotowania.

jak zaczac regularnie biegac3 4. Prowadź dziennik treningowy

Prowadzenie dziennika treningowego lub blogu biegowego to doskonały sposób na zwiększenie motywacji treningowej, a zarazem możesz analizwać swoje treningi stale je ulepszając. To proste - notuj po każdym treningu co robiłeś jak długo biegałeś, jaki przebiegłeś dystans, jak się czułeś, jaka była pogoda. Takie notatni jak Twoje samopoczucie po określonym treningu mogą bardzo wiele powiedzieć o Twoim przygotowaniu i podsumowaniu określonego planu treningowego. Zachowaj dziennik w widocznym miejscu, aby pomóc przypomnieć (a może wywrzeć trochę presji na Tobie) jak ważne są Twoje treningi i po co to robisz. Spojrzenie w chwilach zwątpienia na notatki i porównanie jak wielki postęp zrobiłeś od początku to zastrzyk nowej energii treningowej. Prowadzenie bloga internetowego opisującego Twoje treningi pozwoli dodatkowo Twoim znajomym i rodzinie obserwować aktualne wyniki treningowe.  

 5. Nie przesadzaj 

Niektórzy ludzie decydując się na bieganie zakładają buty i biegają jak tylko często się da i ile tylko się da. Takie podejście kończy zazwyczaj uczucie wyczerpania, bólu mięśni i zniechęcenia i może prowadzić to szybkiej utraty motywacji do dalszych treningów. Zazwyczaj osoby trenujące zbyt wiele twierdzą, że bieganie nie jest dla nich bo wszystko ich boli po treningach, a jest to efekt po prostu bezmyślnego treningu. Pamiętaj, aby zwiększać objętość treningową stopniowo, nie trenuj codziennie . Ponadto upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi butami do biegania przeznaczonymi specjalnie dla Twojego układu stopy zapewni to odpowiedni komforta, również zapobiegnie kontuzjom.

jak zaczac regularnie biegac26. Niema złej pogody na bieganie 

 Nie pozwól, aby deszcz, śnieg, zimno, ciepło, wiatr pokrzyżowały Twoje plany treningowe. Trenując na zewnątrz bez względu na pogodę pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności stosując odpowiednie ubranie czy nawadniając się prawidłowo. Wychodząc na trening pamiętaj o zastosowaniu ubrania odpowiedniego do warunków - kiedy wieje ubierz kurtkę z materiału wiatroodpornego, kiedy pada ubierz kurtkę przeciwdeszczową, kiedy jest zimno zastosuj odpowiednią ilość warstw ubrania. Jeśli wybierzesz się na trening na siłowni pamiętaj o zabraniu spodenek i koszulki bo biegnąc po bieżni będzie gorąco.

7. Pokonaj nudę 

Nuda jest jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z biegania, staraj się maksymalnie urozmaicać trasy biegowe. Trenując kilka razy w tygodniu staraj się nie biegać ciągle tą samą trasą bo szybko to Ci się znudzi, urozmaicając trasę pozbędziesz się nudy. Zmieniaj treningi akcentując je siłą biegową, interwałami i innymi akcentami, w ten sposób ominie Cię rutyna biegowa. 

jak zaczac regularnie biegac48. Baw się dobrze

Traktuj bieganie jako zabawę, nawet jeśli masz w tym wyższy cel np. zrzucenie wagi sto staraj się nie myśleć o tym jako o źle koniecznym. Ciesz się przypływem dodatkowyh endorfin po każdym treningu, pamiętaj to ma dawać Ci szczęście inaczj trening stanie się ciężki i monotonny. Biegając na zewnątrz doceń możliwość obcowania z przyrodą, wybieraj trasy gdzie jest cisza i spokój.

Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...