• 2000x574 tlo U21

Zasady biegania na bieżni lekkoatletycznej

Nieważne czy jesteś początkującym lub doświadczonym biegaczem bieżnia lekkoatletyczna jest wygodnym rozwiązaniem do biegania na świeżym powietrzu. Nie musisz martwić się o samochody, oznaczone odległości (1 okrążenie = 400m) dzięki czemu bardzo łatwo oszacować przebiegnięty dystans, do tego miękka nawierzchnia, która daje komfortową amortyzacje dla Twich stawów. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas biegania na bieżni:

1) Biegaj w dobrym kierunku

Najważniejszą zasadą jest kierunek biegania na bieżni tzn. przeciwny do wskazówek zegara chociaż zdarzają się wyjątki. Spójrz na znaki wskazujące kierunek poruszania po bieżni lub zasugeruj się kierunkiem biegu innych biegaczy.

trening na stadionie22) Biegaj po prawidłowym torze

Jeśli zjawiłeś się na stadionie żeby zrobić spokojny trening unikaj biegania po dwóch pierwszych torach. Bieganie po wewnętrznym torze jest zabronione ze względu na eksploatację tartanu, natomiast drugi tor przeznaczony jest dla szybkich zawodników, którzy robią treningi tępowe (biegając po tym torze przeszkadzasz szybszym zawodnikom) 

3) Zbiegaj na prawo

Jeśli dogania Cię inny biegacz pamiętaj o najważniejszej zasadzie czyli zawsze zbiegaj na zewnątrz (jeśli biegasz w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara zbiegaj na prawo). W ustępowaniu pierwszeństwa chodzi o to, żeby szybszy biegacz nie musiał zmieniać kierunku swojego biegu. To bardzo ważne udogodnienie szczególnie jak trzeba wyprzedzać większą liczbę osób na stadionie. Jeśli spotkasz na stadionie więcej osób biegających szybciej najlepiej biegać po zewnętrznym torze, dzięki czemu unikniesz ciągłej zmiany kierunku.

4) Słuchaj muzyki ostrożnie

Nigdy nie słyszałem o stadionie na którym nie można biegać z słuchawkami na uszach, trzeba jednak pamiętać, że obowiązują nas takie same zasady jak podczas biegania w terenie. Mimo że na stadionie nie jeżdżą samochody głośność muzyki powinna być dostosowana do otoczenia, żebyś słyszał nadbiegających z tyłu, musisz być po prostu świadomy tego co się dzieje w otoczeniu.  

trening na stadionie15) Przestrzegaj godzin otwarcia stadionu

Większość dostępnych w Polsce stadionów ma określone godziny otwarcia, w których można bez problemu biegać bo bieżni. Niektóre stadiony np. na uczelniach wyższych zezwalają na bieganie tylko po zewnętrznych torach, ponieważ na pozostałych odbywają się zajęcia lub treningi klubowe. Najlepiej jeśli nie jesteś pewien czy nie będziesz zawadzać zapytaj po prostu osobę odpowiedzialną za stadion, otrzymasz wtedy najrzetelniejsze informacje.

Podsumowując ta wiedza pozwoli Ci bezpiecznie użytkować stadion lekkoatletyczny nie sprawiając przy tym problemu innym osobom. Stadion to idealne miejsce aby poczuć się jak zawodnik najwyższej klasy, do tego swobodnie można realizować treningi szybkościowe na precyzyjnie odmierzonych odcinkach. Trening tempowy pozwoli na wdrożenie większej szybkości w nasz organizm przed zbliżającym się sezonem. Do zobaczenia na bieżni :)

Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...