• 2000x574 tlo U21

Co robić dzień przed startem w zawodach

Najtrudniejsza część przygotowań do startu docelowego już za Tobą, ale to co robisz dzień przed startem może Ci pomóc lub skutecznie utrudnić bieg. Poniższe porady mają wyeliminować błędy, które powodują utratę cennych sekund i powodują dyskomfort podczas biegu.

1) Jedz dużo węglowodanów

Przed swoimi długimi wybieganiami podczas treningu oraz przed zawodami powinieneś jeść o 65-70% kalorii z węglowodanów, w dniach poprzedzających trening lub wyścig. Nie objadaj się na kolację dzień przed startem. Ładowanie węglowodanami nie oznacza, że na kolacje mamy zjeść ile tylko zdołamy. Jedz ilości jedzenia jakie spożywasz normalnie. 

dzien przed startem82) Unikaj jakiegokolwiek wyjątkowego jedzenia

Trzymać się z produktów, które okazały się skuteczne przed Twoimi długimi treningami. Jeśli planujesz na obiad wybrać się do restauracji upewnij się, że posiłki, które tam podają są wypróbowane przez Ciebie przed treningami.

3) Pamiętaj i nawodnieniu

Pij dużo wody przez cały dzień. Jeśli jesteś prawidłowo nawodniony Twój mocz powinien być lekko żółty. Możesz pić napój izotoniczny w celu uzupełnienia witamin i soli mineralnych. Unikaj napojów alkoholowych bo one odwadniają organizm i zakłucają sen, a kac nie jest najlepszym towarzyszem na zawodach. 

dzien przed startem34) Odpoczywaj 

Usiądź wyciągnij nogi i zacznij się relaksować. Kiedy odbierasz swój pakiet startowy na targach gdzie jest pełno stoisk biegowych nie spędzaj godzin czasu obchodząc je wszystkie, nie czekaj w długich kolejkach biegaczy aby zbadać swoje stopy lub otrzymać bezpłatną próbkę jedzenia. Spędzając za dużo czasu na nogach niepotrzebnie się męczysz, a nie o to chodzi. To nie jest dobry pomysł aby dzień przed startem konsumować na pasta party ogromne ilości makaronu. Kiedy trzeba przejść spory odcinek żeby odebrać pakiet upewnij się, że masz na sobie wygodne buty (najlepiej do biegania) nogi w nich będą odpoczywać. 

5) Idź na krótką przebieżkę

Nie zamierzamy tracić kondycji na dzień przed swoim startem docelowym. Trening przed zawodami powinien ograniczyć się do 20-30 minut biegania. Podczas takiego treningu rozładujemy stres i emocje przedstartowe, oderwiemy się od rzeczywistości. Powtarzaj sobie w myślach, że jesteś gotowy jutro zwieńczenie Twojej ciężkiej pracy. Oczywiście wyjście na trening dzień przed zawodami to nie jest obowiązek akurat w tym dniu możesz zrobić sobie wolne bez żadnych konsekwencji. 

dzien przed startem 136) Upewnij się, że masz przycięte paznokcie 

Sprawdź swoje paznokcie czy nie są za długie szczególnie od stóp. Zadbane paznokcie uchronią Cię przed obtarciami lub ranami wywołanymi paznokciami uderzającymi o buty podczas biegu. 

7) Przygotuj ubrania i akcesoria 

Rozłóż wszystkie swoje ubrania i akcesoria. Koszulkę startową z przypiętym numerem startowym, spodenki, buty, skarpetki, zegarek, żele energetyczne na trasę, wazelinę zapobiegającą obcieraniu, krem do opalania. Mając wszystko przygotowane unikniesz przedstartowego stresu rano w dzień startu.

dzien przed startem118) Zrelaksuj się

Relaksując się wykorzystuj wizualizacje, polega ona na analizowaniu trasy biegu od startu do mety, poprzez wyobrażenie sobie atmosfery panującej na trasie, odtworzenia przeszkód, rywali, a nawet reakcji kibiców na trasie i mecie biegu. 

9) Stwórz plan działania 

Upewnij się, że masz wszystko czego potrzebujesz na śniadanie. Nie zakładaj, że na trasie wyścigu dostaniesz coś na punkcie odżywczym, dlatego lepiej mieć coś swojego w zanadrzu. Ponownie trzeba pamiętać, aby nie jeść na śniadanie co popadnie, tylko zjeść coś energetycznego, lekkiego składającego się z węglowodanów złożonych 

dzien przed startem410) Przejrzyj mapę zawodów 

Prawdopodobnie otrzymał mapę trasy biegu w swoim pakiecie, a na niej zaznaczone są punkty odżywcze oraz przewyższenia na trasie przeanalizuj ją dokładnie, postaraj się zapamiętać kiedy musisz być gotowy do podbiegów.   

11) Zainspiruj się

Obejrzyj film lub oprzeczytaj książkę, która może przynieść inspiracje. Zaczerpnij inspirację z cytatów odnośnie biegania czy dystansu na którym zamierzasz startować.

12) Zaplanuj swoją podróż od początku 

Upewnij się jadąc na start nie spotkasz zamkniętej drogi przez organizatorów Twojego biegu lub po prostu przez remont trasy. Jeśli wybierasz się tam pierwszy raz upewnij się, że wiesz dokładnie gdzie zaparkować i jak dojechać do miejsca startu. Daj sobie odpowiednią ilość czasu na dojazd, kiedy pojedziesz na ostatnią chwilę będziesz się niepotrzebnie stresować.

dzien przed startem113) Nie należy obawiać się braku snu 

Nie martw się, że będziesz źle spać w nocy przed startem jeśli więcej o tym myślimy tym gorzej śpimy. Do tego jeżeli przytrafi Ci się bezsenna noc to nie jest ona w stanie zepsuć Twojego przygotowania. Dwa dni przed zawodami jest najważniejsza noc odpoczynku. Emocje i adrenalina z dnia zawodów daje wystarczającą ilość energii biegu.

14) Zaplanuj wstać wcześnie

Ustaw budzik i dokładnie sprawdzić go. Daj sobie dużo czasu, aby przygotować się, zjeść śniadanie i dostać się na miejsce zawodów. Jeśli nocujesz w hotelu to poprosić o pobudkę, tak na wszelki wypadek.

Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...