• 2000x574 tlo U21

Jak umiejętnie zarządzać czasem przed zawodami?

Prawie każdy biegacz odczuwa tremę przed zawodami osiągając maksimum przed samym startem. Wbrew pozorom trema nie znika nawet, kiedy staniesz się bardziej doświadczonym zawodnikiem, trzeba się z nią po prostu pogodzić. W rzeczywistości presja ta wywołana jest przez nas samych, im ważniejszy start tym większa trema. Poniższe porady opisują sposoby na zmniejszenie tremy przedstartowej, bo kiedy wiemy, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy trema staje się mniejsza.

1. Bądź przygotowany

Jeśli odpowiednio przepracowałeś okres przygotowawczy możesz być spokojny o swój bieg. Dobre przygotowanie do zawodów minimalizuje poziom lęku przedstartowego. Wielu biegaczy analizuje przed zawodami plan trasy, aby dokładnie widzieć co czeka ich w danym momencie biegu. Jeśli wiesz, dokładnie, w którym miejscu będzie podbieg, ostry zakręt lub punkt odżywczy zmniejsza to zdecydowanie stres na trasie. Jeśli musisz dojechać na wyścig przygotuj się do niego wcześniej tzn. spakuj rzeczy i buty na start, przygotuj odzież na różne warunki pogodowe, aby było łatwiej możesz sporządzić listę i według niej się spakować. Nie odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę pozwoli Ci na większy spokój.

stres przed maratonem 12. Spodziewaj się niespodziewanego

Przygotowania do nieoczekiwanego mogą zmniejszyć poziom stresu przed startem. Oczywiście w regulaminie zawodów jest zapis, że odbędą się bez względu na warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, deszcz ze śniegiem, upał - oczywiście trzeba być przygotowanym na takie opcje. Obserwując prognozy pogody przed zawodami możesz łatwo stwierdzić co potrzebujesz spakować, z doświadczenia wiem, że warto mieć zawsze odzież na różne warunki pogodowe. 

3. Rozwijaj własne rytuały startowe

Zamiast próbować walczyć z tremą staraj się zorganizować swój czas przed startem. Wielu zawodników ma różne przyzwyczajenia przedstartowe jedni skupiają się, inni słuchają muzyki na iPodzie, jeszcze inni idą na rozgrzewkę już godzinę przed startem, a wszystko to w rezultacie po to żeby zmniejszyć tremę. Jeśli dobrze rozwiniesz swoje rytuały przedstartowe zmniejszysz tremę do minimum.

stres przed maratonem24. Spróbuj oddychać głęboko

Człowiek, kiedy jest zestresowany zaczyna płytko oddychać. Stosując głębokie oddechy natychmiastowo zmniejszysz skutki tremy. Takie oddychanie jest bardzo często spotykane przez zawodników na starcie. Pamiętajcie o tym, że każdy się stresuje.

5. Stosuj wizualizacje

Wizualizacja jest technika stosowana przez sportowców w celu poprawy ostrości i zmniejszenie tremy. Kilka tygodni przed zawodami rozpocznij wizualizacje siebie rozpoczynającego bieg, trasę zawodów oraz przekroczenie linii mety . Obraz tego jak pobiegniesz, kto będzie się z Tobą ścigać, jak się poczujesz kiedy ludzie będą Cię dopingować oraz moment przekroczenia linii mety z wymarzonym wynikiem. Dlaczego taka wizualizacja ma zmniejszyć tremę? Powód jest prosty trema jest między innymi strachem przed nieznanym, a kiedy chociaż częściowo zwizualizujesz trasę biegu w swojej głowie może to ją zmniejszych, a nawet wyeliminować. Dodatkowo możesz sobie wyobrazić trudne sytuacje na, które będziesz w stanie reagować.

stres przed maratonem36. Mierz siły na zamiary

Ustawienie wysokich oczekiwań jest jedną z najczęstszych przyczyn lęku przed startem, obciążenie psychiczne jest główną przyczyną lęku. Przy ustatalnie celu startowego pamiętajmy o tym, że lepiej się miło zakoczyć niż nieprzyjemnie rozczarować. Kiedy określisz swój cel odpowiednio staniesz na starcie bardziej spokojny, może to Ci pomóc odpowiednio rozpocząć zawody. 

Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl

 


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...