• 2000x574 tlo U21

Bieganie nadaje życiu odpowiednie tempo

Bieganie systematyzuje nasze życie. Nadaje mu rytm i odpowiednie tempo. Mimo natłoku obowiązków, jakie czekają na nas w pracy, domu, potrafimy wygospodarować godzinkę czasu na trening. Jak nam się to udaje? Otóż… chcieć to móc! Nie ma rzeczy niemożliwych. Jest wiele opcji, które pozwalają nam cieszyć się pasją nie narażając się przy tym otoczeniu. Żeby partner nie narzekał, że czuje się zaniedbany, wstań wcześnie rano i biegnij. Wrócisz rześki, pełny energii i z uśmiechem na twarzy. Jakby mnie ktoś taki przywitał o poranku, z radością bym odwzajemniła ten uśmiech i nie schodziłby mi z twarzy już do końca dnia. Co więcej, podczas biegania, większość z nas układa sobie w głowie jakiś plan dnia. Obmyśla strategię, analizuje, rozwiązuje problemy.

bieganie nadaje zyciu 2Czasami robi to nieświadomie, ponieważ takie „wietrzenie umysłu” sprawia, że to, co nas nurtuje, samo się prostuje. Dzięki temu, po powrocie z treningu, nie tracimy czasu na zastanawianie się. Zaczynamy działać i realizować plan. Krok po kroku. Widząc, jakie przynosi to efekty, korzystamy coraz częściej z dobrodziejstw, jakie daje nam bieganie. Widząc same zalety tej aktywności, zrobimy wszystko, by czas znaleźć. Chociaż odrobinę. Kłopot pojawia się, gdy dnie coraz krótsze, poranki ciemne i mroźne, a nasze chęci by zrywać się z rana maleją. Tu już zaczyna działać nasza psychika. Bo niby czym się różni dzień zimowy od wiosennego? Godziny są te same. Dni tygodnia również. A to, że ciemno, zimno? Jeśli jesteśmy naprawdę zdeterminowani, nie będzie to dla nas problem. Wręcz przeciwnie! To kolejna okazja, by powalczyć z charakterem i wzmacniać psychikę.

bieganie nadaje zyciu 1Obecne czasy wymuszają jednak na nas dodatkowe prace, by móc sobie pozwalać na więcej w życiu. Niektórzy muszą godzić obowiązki pomiędzy 2 etaty. Co wtedy z naszym bieganiem? Ono wciąż jest! Pozwala nam odetchnąć po ciężkim dniu. Naładować baterie na kolejny dzień. Dla ludzi patrzących na nas z boku, wydaje się to dziwne. Przecież każdy ma tyle samo w życiu czasu. 24h w ciągu dnia. A mimo wszystko nam udaje się zrobić więcej w tym czasie. Jak? Kiedy znajomi mnie o to pytają, zawsze śmieję się, że mam dodatkową godzinę w kieszeni. Wciskam pauzę, jak na pilocie od tv i biegnę. Po treningu włączam ponownie play i życie toczy się dalej. Jakieś ziarnko prawdy w tym jest.

Paradoksem jest to, że biegnąc wyprzedzamy czas. Popatrz na to w ten sposób. Masz przed sobą dwóch panów Kowalskich. Jeden z nich idzie, a drugi biegnie. Ten co biegnie, pokonuje większy dystans. A co za tym idzie, zyskuje na czasie. Kowalski idący musi poświęcić znacznie więcej czasu na dojście do momentu, w którym znalazł się biegnący Kowalski. Kłopot w tym, że ten idący nigdy nie dogoni tego biegnącego. Ten drugi zawsze będzie kilka kroków z przodu. Dlatego jego czas jest w stanie pomieścić więcej czynności.

bieganie nadaje zyciu 3Właśnie dlatego czas treningu nigdy nie zostanie uznany za zmarnowany. Prędzej pomyślimy tak o innych czynnościach wykonywanych w ciągu dnia. Ale bieganie to najlepszy czas, jaki możemy sobie podarować. Bez tego reszta dnia nie byłaby tak rytmiczna. Każda czynność ma swoje miejsce w kalendarzu. Rozkład dnia pęka w szwach, a Ty i tak masz wrażenie, że umiałbyś zdziałać więcej.

To jest właśnie odpowiednia organizacja czasu. Jeżeli jesteś dobrym gospodarzem, to i tą godzinę w kieszeni zawsze znajdziesz. Twój organizm Ci za to podziękuje. Szef i rodzina również. Dzięki właśnie takim umiejętnościom, będziesz bardziej doceniany i poczujesz się spełniony. Takie zarządzanie czasem to nie jest prosta sprawa! W tym musi zawierać się całą logistyka i komunikacja. W to wszystko należy wpisać ryzyko poślizgu, spowodowane rzeczami, na które czasami nie mamy wpływu. I co najważniejsze. Zawsze należy mieć plan B! W przypadku, gdy pan główny zawiedzie.

bieganie nadaje zyciu3Wiem, że zaraz pomyślicie… to jest chore! A gdzie życie na spontanie? Wszystko zaplanowane od A do Z. No tak… ale chcąc godzić pasję z obowiązkami, niestety należy jakoś wszystko usystematyzować. Obrać jakiś schemat ułatwiający funkcjonowanie. Jak się dobrze postaramy to i na spontan znajdziemy czas. Wszyscy wiemy, że podczas biegania wpadają najlepsze pomysły do głowy. Kto wie, co przyniesie dzisiejszy trening! Może wpadniesz do domu i oznajmisz partnerowi, że… jedziecie na wczasy, koniecznie gdzieś, gdzie odbywa się właśnie jakiś bieg. Tak właśnie wygląda nasze życie na spontanie ;)

Autor: Anna Jakieła - www.zabieganaania.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...