• 2000x574 tlo U21

Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych. Nie chodzi mi o dietę, jako dietę-cud, od której w tydzień schudniemy 10 kg i będziemy czekać, aż kolejne tyle nam przybędzie… Dieta to sposób żywienia. Jako pojęcie ogólne. To, co jemy i w jakich ilościach, proporcjach wpływa na naszą kondycję i wydolność w trakcie wysiłku. Nasz organizm to mądry mechanizm, który potrzebuje systematyczności. Co to znaczy? Regularne posiłki, tj. w odstępach 2-3h, pełnowartościowych, które odżywią nasz organizm, a nie zatrują. Do tego powinny być bogate w witaminy, pierwiastki, sole mineralne, dzięki którym poprawnie funkcjonujemy. Wielką kropką nad „i” jest woda. Powinna być przyjmowana równie systematycznie, co posiłki, tylko że z krótszymi odstępami. Powiedzmy, że co 45 minut, jak wypijemy szklankę wody (250ml) będzie ok. Taka systematyczność pozwala poprawić metabolizm, który pracuje sprawnie, jak w wielkiej fabryce. Nie ma możliwości, by coś nie zadziałało. Chyba że coś zaniedbamy. Jakiekolwiek odstępstwo w diecie spowoduje zmianę pracy organizmu. Jak w domino. Jeden klocek pociąga za sobą kolejny. Jeżeli jest zbyt duża przerwa – mechanizm spowalnia lub zatrzymuje się. Jeżeli klocek jest zbyt wielki – przywali całą resztę. Zbyt lekki nie ruszy kolejnego. Dlatego tak ważny jest umiar i rozwaga.

paliwo do biegania 4Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do sukcesu. Białka, tłuszcze, węglowodany powinny być dostarczane w odpowiednich proporcjach. Jakich? I tu zaczyna się kłopot… na przestrzeni czasu wywiązały się różne dyskusje na ten temat. W związku z tym pojawiły się różne diety – uzależnione bardziej od przekonań osobistych niż smakowych fanaberii.

Od lat markety proponują nam produkty wysoko przetworzone, które niekoniecznie nasz organizm ma chęć tolerować. Męczy się i zużywa zbyt dużo energii na strawienie pokarmu. Osoby dbające o zdrowie wybiorą produkty najmniej przetworzone. I będą jadły normalnie. Co to znaczy normalnie?

paliwo do biegania 2Wystarczy spojrzeć na piramidę żywieniową, które dzieli produkty na 6 kategorii odpowiednio klasyfikując je. Wszystko wygląda pięknie i kolorowo. Wręcz banalnie. Wróćmy więc do wspomnianego wątku na temat przetworzonej żywności. W tym momencie jest ona tak mocno zmodyfikowana, że organizm nie przyjmuje danych składników. Mało tego, rozpoczęła się plaga uczuleń i alergii na poszczególne produkty. Idąc dalej tym tropem rodzi się „nietolerancja pokarmowa”, która objawia się często zmianami skóry, bólami żołądka czy w najlżejszym przypadku – złym samopoczuciem. Jedzenie pozbawione wartości odżywczych, czego w sklepach jest teraz na pęczki, jest jedzeniem bezwartościowym. Zapycha, ale nie dostarcza nam odpowiednich składników pozwalających lepiej funkcjonować. Nasze organy zaczynają szwankować. Po jakimś czasie zaczną się kłopoty z trzustką, tarczycą, wątrobą, układem odpornościowym, cukrzycą… jak w domino ;) jeden klocek porusza kolejny… tyle że już nie w tym kierunku co należy.

paliwo do biegania 5Dietetycy alarmują!!!

Tłumaczą i namawiają na zmiany w diecie. Nie każdy jednak da się przekonać. Co to są za zmiany, do których tak ciężko się przekonać? Wystarczy wykluczyć kilka składników. Tych, które ewidentnie nas męczą. Produkty mączne, bogate w gluten. Pieczywo białe, mięso-podobne wyroby, wszelkie produkty „light”, które wcale nie są zdrowsze. Można wymieniać całą masę produktów, ale generalnie chodzi o to, by patrzeć na ich skład. Im więcej w nim chemii, tym bardziej szkodliwe. Pewnie za chwile ktoś powie, że przecież trujemy się i powietrzem, spalinami, wszystkim wokół. Racja. Dlatego miejmy chociaż przyjemność ze zdrowego jedzenia!

Gluten to składnik, który nabrał sławy dopiero w ostatnich latach. Sława ta oczywiście jest w negatywnym znaczeniu. Uczula nas i powoduje kłopoty żołądkowe, a co za tym idzie – brak energii na cokolwiek. Na szczęście zaczęły pojawiać się specjalnie oznaczone, produkty bezglutenowe, które ułatwiają wybór żywności. Dzięki temu zaoszczędzamy na efektach ubocznych i przykrościach zdrowotnych.

paliwo do biegania 1Kolejną dietą, zalecaną przez niektórych dietetyków jest paleodieta. Powrudzie piót do korzeni. Lerwotni przecież nie mieli tych wszystkich wytworów żywnościowych i byli zdrowsi, szczęśliwsi, żyli dłużej, bez otyłości i wcale nie brakowało im sił, ani energii. Paleodieta to nic innego, jak dieta niskowęglowodanowa. Ponieważ nasz organizm potrafi czerpać energię z tłuszczów, jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do takiej metody. Oczywiście przy 2-3 miesiącach adaptacji. Systematycznie i skrupulatnie należy usuwać węglowodany z diety, a wprowadzać więcej tłuszczów. Tych zdrowych oczywiście. Tak żyli ludzie pierwotni. Mięso, warzywa, owoce, tłuszcze – to były podstawy ich jedzenia. Śmiem twierdzić, że nic nie tracili nie mając takiej ilości węglowodanów, jaką my mamy. Pewnie i by im smakowało. Na zdrowie jednak by im to nie wyszło. Polecam tu książkę „Dieta dla aktywnych” (Loren Cordain, Joe Frie).

Pozostały mi jeszcze 2 diety, popularne wśród sportowców i nie tylko. Weganizm i wegetarianizm. O ile wegetarianizm zakłada nie jedzenia mięsa, to weganizm wyklucza również wszelkie produkty mogące pochodzić od zwierząt. Typu jaja, smalec, nabiał, miód. Osoby przebywające na takiej diecie wcale nie narzekają na spadek energii. Czują się zdrowsi i równie „odżywieni” co ludzie z „normalną” dietą, czyli krótko mówiąc – zjadacze chleba ;)

paliwo do biegania3Większość z Was z pewnością kojarzy Jurka Scotta. Świetny ultra maratończyk, który jest weganem. Osiąga niesamowite wyniki na 100/200 km. Gdyby był źle odżywiony, nie byłby w stanie przebiec takich dystansów. Ostatnio miałam okazję poznać ultra maratończyka, wegana, który swoją dietę wytłumaczył mi tak:

„Ludzie nie są z natury drapieżnikami. Nie ślinimy się przecież na widok krowy czy świni. Na widok winogron czy jabłka już ślinka nam leci”.

Wszystko jest kwestią wyczucia naszego organizmu i stosowania się do jego potrzeb. Jeśli zadbamy o siebie z głową, organizm nam za to podziękuje. Jedzenia to nasze życiowe paliwo. Albo o nie zadbamy, albo nie. Od tego będzie zależeć komfort naszego życia.

Autor: Anna Jakieła - zabieganaania.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...