• 2000x574 tlo U21

Eudajmonia i „flow” – czyli psychologiczny aspekt aktywności sportowej

Zastanawialiście się kiedyś nad psychologiczną funkcją uprawiania sportu? Na codzień trenujemy, startujemy w zawodach, dążymy do samorealizacji. Rozwijamy swój potencjał, który ma ogromny wpływ na jakość naszego życia oraz cele, jakie sobie wyznaczamy. Jednym słowem – dążymy do szczęścia i pewnego rodzaju harmonii. W psychologii sportu ten stan określa się jako eudajmonia i dotyczy on raczej tożsamości moralnej, niż przyjemności samej w sobie.

Ile razy podczas zawodów zdarzyło się wam pomóc współzawodnikowi? Lato, żar z nieba utrudnia bieg. Dostrzegasz na trasie osobę, która z odwodnienia nie daje rady biec. Nie zostawiasz jej na pastwę losu. Pomagasz bądź sprowadzasz pomoc. Zdarzają się także przypadki, w których zawodnik rezygnuje z biegu żeby pomóc słabnącemu. Taka postawa powinna być dodatkowo nagradzana. Ale najlepszą nagrodą jest poczucie, że robisz coś dla kogoś, satysfakcja i spełnienie moralne.

eudajmonia1Podobnie jest z mobilizowaniem innych, którzy już nie dają rady biec. Ich głowa się poddaje, a Ty widząc to zaczynasz dopingować tego biegacza. Holujesz go przez jakiś czas, aż nabierze rozpędu. Na trasach imprez biegowych można spotkać wielu ludzi, którzy chętnie pomagają. Bo nie czas jest tu najważniejszy, a poczucie, że przynależności do pewnej grupy.

Według uczonych (Sage, Kavussanu) okazywanie troski, zachowania fair play, uprzejmość, to podstawowe wskaźniki poczucia eudajmonii. I większość z nas (mam nadzieję, że znaczna większość) właśnie tych „zasad” się trzyma. Pomagamy słabszym, dopingujemy na trasie, nie podstawiamy nogi innym zawodnikom, nie kopiemy (pomijam moment startu, w którym nie raz dostałam z łokcia lub z buta), nie skracamy trasy, a na mecie serdecznie sobie gratulujemy. Tworzymy życzliwą atmosferę i mamy poczucie, że robimy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla innych startujących. W ten sposób angażujemy się w sport i zdobywamy nowe doświadczenia. Z eudajmonii bardzo często wynika „flow” – stan zaabsorbowania, głębokiego zaangażowania w pasję. To oczywiste, że skoro czujemy satysfakcję i zadowolenie podczas biegania, chcemy być lepsi. Wchodzimy głębiej w temat i nagle sport staje się całym naszym życiem.

eudajmonia2Intensywność stanu „flow” zależy od dziedziny sportowej. A według badań uczonych, to właśnie wśród biegaczy ten stan jest najwyższy. Zwłaszcza wśród maratończyków. Podczas ciężkich chwil na trasie przeżywamy różne stany emocjonalne. Często bardzo skrajne. Z pewnością nie raz doświadczyłeś tych momentów, kiedy biegniesz wolny, jak ptak. Fruniesz niemalże po asfalcie, by za chwilę zderzyć się z własną psychiką i wylądować z powrotem na ziemi obwiniając o swoje samopoczucie wszystko dookoła. Nawet bogu winna trawa rosnąca sobie na poboczu jest w stanie nas zdenerwować. Na szczęście biegacze to mądre bestie! Jesteśmy w stanie użyć wielu strategii mentalnych, które pozwolą nam poprawić nastrój, a w efekcie i wynik biegu. Choćby dialog wewnętrzny, kontrola emocji, przywoływanie obrazów z wyobraźni. Zarówno silna psychika, jak i wytrwałość w dążeniu do celu są głównym atutem biegaczy. Im większa motywacja, tym intensywniejszy jest stan „flow”. Im większy jest stan „flow”, tym lepsze samopoczucie. Im lepsze samopoczucie, tym piękniejsze nasze życie. I tak można wymieniać bez końca. To co nas motywuje daje nam siłę. Nie poddajemy się i biegniemy dalej. W szczęściu, z uśmiechem, przed siebie. Z poczuciem dobrze spędzonego czasu.

Mówiąc prościej, niezłe z nas twardziele ;) Też tak myślicie?

Autor: Anna Jakieła - www.zabieganaania.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...