• 2000x574 tlo U21

Planowanie kolejnego sezonu biegowego

Pewnie wielu już krótko po starcie w jesiennym maratonie skończyło swój sezon biegowy. Ci pozostali, jeżeli jeszcze mają w planach łamać życiówkę w najbliższym czasie, z pewnością niebawem też zaczną roztrenowanie. Czas przerwy między treningami będzie relatywnie krótki, więc warto już powoli zastanawiać się nad przebiegiem kolejnych miesięcy samorozwoju biegowego.

Roztrenowanie potrwa pewnie z reguły nie dłużej niż 2 – 4 tygodnie, czyli jeśli końcówka października stanowić będzie jako taki cenzus końca sezonu, kolejny rozpocznie się pod koniec listopada. Oczywiście organizm potrzebuje takowego odpoczynku, kiedy zbierze siły i zregeneruje podniszczone obciążeniami tkanki. Zdecydowanie jednak potrzebuje także swoistego planu działania, rozłożonego od paru tygodni nawet do paru lat. Dopiero taki schemat, mimo że często korygowany w toku zmieniających się okoliczności, pozwoli psychofizycznie przygotować się do nadchodzącego sezonu.

przygotowanie do kolejnego sezonu1Postrzegając środowisko biegaczy początkujących i nawet zaawansowanych ciężko niekiedy dostrzec u nich jakąś przejrzystość treningową. Wielu chciałoby poprawiać się zarówno na dystansie maratońskim jak i o wiele krótszym np. 5 km. O ile jest to możliwe na samym początku ścieżki biegowej na poziomie wyników poniżej 40 minut na „dychę” czy 3h10 na królewskim dystansie jest już o wiele trudniejsze. Trzeba wtedy naprawdę zupełnie inaczej podejść do treningów, a wtedy bezsensowne, wciskane na siłę starty wręcz przeszkadzają. Ciężko w to uwierzyć, ale cały czas rekordów bić się nie da ;-)

Najlepszym remedium na takie typowe biegowe schorzenia jest mądrze przemyślane roztrenowanie. Nie to nie błąd. O ile fizycznie – wiadomo – musimy odpocząć i zregenerować aparat ruchu to mentalnie sfera planowania często omijana jest przez wielu publikujących. Sfera planowania oparta najpierw o analizę poprzednich miesięcy i w oparciu o nie oraz wcześniej stworzone długofalowe cele pozwala stworzyć swoisty rdzeń pracy na kolejny trudny treningowo czas.

przygotowanie do kolejnego sezonu2Wcześniej w wielu publikacjach podkreślałem ważność tzw. periodyzacji treningu. Rozdzielenie indywidualnych i mocno dopasowanych pod osobnicze braki okresów treningowych jest tu jak najbardziej oczywiste. Warto zdecydowanie zadbać także o przemyślenie odpowiednich zawodów biegowych, w których wystartujemy. Przecież powinny one realizować główne założenia sezonu i przede wszystkim go wspomagać. Jest to trudny temat, bo możliwości startowych w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo, a biegacze często zaślepieni biegają w nich często. Pół biedy jeśli odpowiednio realizowaną metodą startową. O ile w przypadku zaawansowanego biegacza bieganie półmaratonu 2 tygodnie przed maratonem brzmi dość odważnie choć nie jakoś przesadnie (zależy sporo od treningu wcześniej ustawionego i planowanego wyniku) to takie harce amatora mogą kosztować już wiele. Podobnie początkujący powinni uniknąć zbyt częstego startowania , bo te zbyt mocnym stymulowaniem układu ruchu może w prostej drodze prowadzić do kontuzji. W końcu na zawodach najłatwiej osiągnąć przysłowiowe 100% wysiłku.

przygotowanie do kolejnego sezonu3Często osiągany w początkach biegowych „flow” każe szukać adrenaliny i planowo startować więcej. Zauważmy, że te większe imprezy biegowe wrosły już w kalendarz startowy bardzo mocno i z łatwością, nawet jeśli organizator dopiero na kilka miesięcy przed podaje informację, można przewidzieć kolejny termin. Tu najłatwiej zaplanować szczyt formy i życiowy wynik, który zaćmi pewnie te wiele rezultatów po drodze. Niestety nie zawsze można biegać na poziomie życiówki. Planowanie ma właśnie pomóc poszukać okresu kiedy dokładnie mamy i możemy to zrobić.

Nie próżnujcie więc całkowicie podczas okresu roztrenowania. Wcześniej rozplanowany sezon jest łatwiejszy i bardziej satysfakcjonujący, bo nic przecież nie cieszy tak jak zrealizowane cele (patrz życiówka).

Zdjęcia: Piotr Tomczyk

Autor: Łukasz Murawski - www.brodniczaninbiega.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...