• 2000x574 tlo U21

Jak zebrać się do biegania?

Najgorsze w bieganiu jest rozpoczęcie przygody z nim związanej. Wielu początkujących zaczyna w niewłaściwy sposób przez co błyskawicznie się zniechęcają. Regularne bieganie może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i udaru mózgu. Może również poprawić Twój nastrój i utrzymać wagę pod kontrolą. To nie jest zaskakujące, że bieganie w ostatnim czasie jest popularne również wśród celebrytów np. Kasia Bujakiewicz, sama powtarza, że kocha ten sport. Ten przewodnik ma na celu bezpieczny i przyjemny trening początkującego biegacza oraz dostarczyć wskazówek, jak utrzymać motywację.

Jak zebrac siedo biegania1Zanim zaczniesz

- Jeśli czujesz się źle lub martwi Cię Twój stan przed rozpoczęciem biegania wybierz się do lekarza i wykonaj podstawowe badania krwi, serca. Dzięki temu będziesz pewien, że nic Ci nie grozi.
- Jeśli nie byłeś aktywny do tej pory możesz zacząć od treningu Nordic Walking w celu poprawy wydolności lub zacząć od marszobiegu.
- Bieganie wymaga bardzo mało sprzętu, ale dobra para butów do biegania w zależności od rodzaju stopy zmniejszy ryzyko kontuzji i przeciążeń od twardych nawierzchni.
- Amortyzacja w butach biegowych wystarcza na 800-1000 km w zależności od nawierzchni na jakiej biegasz. Ich zadaniem jest odciążenie stawów  (przed wszystkim kolan) od twardej nawierzchni.
- Zaplanuj sobie kiedy zamierzasz trenować - rano przed pracą wtedy na cały dzień masz zapas endorfin, drugim rozwiązaniem jest trening wieczorem po pracy w ramach relaksu po Ciężkim dniu. Jedna i druga metoda jest dobra.

Jak zebrac siedo biegania3Zaczynasz biegać

- Aby uniknąć przeciążeń i kontuzji musisz dostosowywać trening do swojego poziomu wytrenowania.
- Na początku każdego treningu zawsze musi występować rozgrzewka. Może to być szybki spacer, marsz w miejscu, lub wchodzenie po schodach. Chodzi o to, aby przygotować mięśnie do większego wysiłku jaki występuje podczas biegu.
- Zaczynamy przygodę z bieganiem od chodzenia przez przynajmniej 30 minut. W miarę upływu czasu do marszu wplatamy bieg na krótszych odcinkach stopniowo zwiększając ilość biegu. Do czasu, aż bez problemu pobiegniemy przez 30 minut. Regularne bieganie dla początkujących, oznacza co najmniej dwa razy w tygodniu.

Jak zebrac siedo biegania4Zachowanie motywacyjne:

Obierz cel
Niezależnie od poziomu, wyznaczanie celów jest ważne dla odwracania zwrócenia uwagi na motywację. Założone cele powinny być realistyczne aby się nie zdemotywować (lepiej na mecie osiągnąć lepszy wynik niż zakładany). Najlepiej zacząć od startu, w biegu na dystansie 5 kilometrów.

Trenuj z przyjacielem
Towarzystwo drugiej osoby podczas treningu pozwoli Ci zapomnieć o zmęczeniu i trudach trasy. Będziecie się wzajemnie motywować, kiedy nie macie siły biec.

Prowadzić dziennik treningowy
Prowadzić dziennik swoich treningów notując każdy bieg, w tym trasy, odległości, czasu, warunki atmosferyczne i jak się czułeś. W ten sposób, gdy twoja motywacja słabnie można spojrzeć wstecz i zobaczyć ile się poprawiłeś.

Jak zebrac siedo biegania2Zmieniaj trasy
Nie biegaj każdego treningu po tej samej trasie, takie bieganie jest nudne. Zmieniaj odległości treningów. Urozmaicając trening zwiększasz swoją motywację.

Dołącz do klubu
Trening biegowy jest idealnym sposobem na wstąpienie do klubu biegacza. W większości klubów działają grupy o różnych poziomach w tym początkujących. Kluby są również doskonałym sposobem na znalezienie partnerów do treningów oraz wspólnych wyjazdów na zawody.

Autor: Maciej Łucyk


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...