
6 Korzyści z treningu siłowego dla biegaczy

Nieważne czy jesteś początkującym czy wytrawnym biegaczem, zawsze można wprowadzić trening siłowy. Niektórzy biegacze są niechętnie nastawieni do siły biegowej twierdząc, że ona ich spowolni lub przyprawi o kontuzję, oczywiście to nieprawda oto kilka powodów energii tkwiącej w sile biegowej:
1. Będziesz bardziej skutecznym biegaczem
Jeśli kiedykolwiek miałeś długi trening lub start w zawodach zauważyłeś, że pod koniec dystasu ze zmęczenia tracisz siły, a Twoje mięśnie nie są w stanie pracować tak intensywnie jak na początku biegu. Wzmocnienie mięśni nóg za pomocą siły biegowej spowoduję wzrost efektywności podczas startu w zawodach (po prostu przygotujesz mięśnie na to co je czeka)
2. Będziesz spalić więcej kalorii
Intensywne ćwiczenia podczas wykonywania treningu siły biegowej sprawią, że spalisz o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego treningu. Siłę biegową zazwyczaj wykonujemy na wzniesieniu czyli przy samym podbieganiu organizm będzie się męczył, kiedy do tego dorzucimy SKIPY, WIELOSKOKI i inne ćwiczenia siłowe nasze tętno osiągnie odpowiedni poziom do szybkiego spalania zbędnych kalorii.
3. Będziesz zwiększać wytrzymałość i zmniejszać zmęczenie
Trening siłowy pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem w biegu. Twoje mięśnie w miarę wykonywania kolejnych treningów siłowych będą lepiej znosić zmęczenie oraz dzięki długości trwania treningu siłowego zwiększa się automatycznie wytrzymałość wysiłkowa biegacza. Dzięki takim treningom można biegać dłużej mniej się przy tym męcząc
4. Będziesz działać szybciej
Poprawa formy i wytrzymałość przekłada się również na poprawę ogólnego tempa biegu, przez co trening siłowy jest rówież doskonałym sposobem na zwiększenie szybkości. Biegacze zazwyczaj przekonują się w pełni do treningu siłowego bo wykonaniu cyklu treningowego gdzie widać znaczącą poprawę szybkości nie tylko na treningu, a również podczas zawodów . Wystarczy wprowadzić 1-2 razy w tygodniu 20-minut treningu siłowego, aby budować więcej masy mięśniowej.
5. Będziesz zmniejszyć ryzyko urazów.
Nogi i podstawowe ćwiczenia są szczególnie ważne, jeśli chodzi o redukcję mikrourazów, które przez nałożenie jednostek treningowych prowadzą do kontuzji. Wiele kontuzji kolana związanych jest ze słabymi mięśniami oraz brakiem równowagi biorąc pod uwagę jeden z najważniejszych mięśni nóg podczas biegu tzn. mięsień czworogłowy uda ma przyczepy pod kolanem przez co jego siła bezpośrednio współgra z pracą stawu kolanowego, słaby mięsień czworogłowy nie podtrzymuje w właściwy sposób stawu kolanowego powdując mikrourazy.
6. Bieg będzie lżejszy
Nowi biegacze często pytają: "Kiedy bieganie będzie lżejsze?"Odpowiedź jest inna dla każdego, ale dodawanie treningu siłowego zdecydowanie przyśpieszy ten proces . Wzmocnienie mięśni nóg pomoże zwiększyć swoją wytrzymałość, dzięki czemu można biegać dłużej bez uczucia zmęczenia.
Najważniejszym czynnikiem treningowym przy sile biegowej jest odpowiednie jej dawnowanie w zależności od poziomu zaawansowania biegacza, przygotowując sobie plan treningowy skonsultujcie się z innymi - doświadczonymi biegaczami lub trenerem.
Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl