• 2000x574 tlo U21

6 Korzyści z treningu siłowego dla biegaczy

Nieważne czy jesteś początkującym czy wytrawnym biegaczem, zawsze można wprowadzić trening siłowy. Niektórzy biegacze są niechętnie nastawieni do siły biegowej twierdząc, że ona ich spowolni lub przyprawi o kontuzję, oczywiście to nieprawda oto kilka powodów energii tkwiącej w sile biegowej:

 1. Będziesz bardziej skutecznym biegaczem

Jeśli kiedykolwiek miałeś długi trening lub start w zawodach  zauważyłeś, że pod koniec dystasu ze zmęczenia tracisz siły, a Twoje mięśnie nie są w stanie pracować tak intensywnie jak na początku biegu. Wzmocnienie mięśni nóg za pomocą siły biegowej spowoduję wzrost efektywności podczas startu w zawodach (po prostu przygotujesz mięśnie na to co je czeka) 

korzysci z treningu silowego22. Będziesz spalić więcej kalorii

Intensywne ćwiczenia podczas wykonywania treningu siły biegowej sprawią, że spalisz o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego treningu. Siłę biegową zazwyczaj wykonujemy na wzniesieniu czyli przy samym podbieganiu organizm będzie się męczył, kiedy do tego dorzucimy SKIPY, WIELOSKOKI i inne ćwiczenia siłowe nasze tętno osiągnie odpowiedni poziom do szybkiego spalania zbędnych kalorii.

3. Będziesz zwiększać wytrzymałość i zmniejszać zmęczenie

Trening siłowy pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem w biegu. Twoje mięśnie w miarę wykonywania kolejnych treningów siłowych będą lepiej znosić zmęczenie oraz dzięki długości trwania treningu siłowego zwiększa się automatycznie wytrzymałość wysiłkowa biegacza. Dzięki takim treningom można biegać dłużej mniej się przy tym męcząc 

korzysci z treningu silowego34. Będziesz działać szybciej

 Poprawa formy i wytrzymałość przekłada się również na poprawę ogólnego tempa biegu, przez co trening siłowy jest rówież doskonałym sposobem na zwiększenie szybkości. Biegacze zazwyczaj przekonują się w pełni do treningu siłowego bo wykonaniu cyklu treningowego gdzie widać znaczącą poprawę szybkości nie tylko na treningu, a również podczas zawodów . Wystarczy wprowadzić 1-2 razy w tygodniu  20-minut treningu siłowego, aby  budować więcej masy mięśniowej. 

5. Będziesz zmniejszyć ryzyko urazów.

Nogi i podstawowe ćwiczenia są szczególnie ważne, jeśli chodzi o redukcję mikrourazów, które przez nałożenie jednostek treningowych prowadzą do kontuzji. Wiele kontuzji kolana związanych jest ze słabymi mięśniami oraz brakiem równowagi biorąc pod uwagę jeden z najważniejszych mięśni nóg podczas biegu tzn. mięsień czworogłowy uda ma przyczepy pod kolanem przez co jego siła bezpośrednio współgra z pracą stawu kolanowego, słaby mięsień czworogłowy nie podtrzymuje w właściwy sposób stawu kolanowego powdując mikrourazy. 

korzysci z treningu silowego16. Bieg będzie lżejszy

Nowi biegacze często pytają: "Kiedy bieganie będzie lżejsze?"Odpowiedź jest inna dla każdego, ale dodawanie treningu siłowego zdecydowanie przyśpieszy ten proces . Wzmocnienie mięśni nóg pomoże zwiększyć swoją wytrzymałość, dzięki czemu można biegać dłużej bez uczucia zmęczenia.

Najważniejszym czynnikiem treningowym przy sile biegowej jest odpowiednie jej dawnowanie w zależności od poziomu zaawansowania biegacza, przygotowując sobie plan treningowy skonsultujcie się z innymi - doświadczonymi biegaczami lub trenerem.

Autor: Maciej Łucyk - www.maciejlucyk.pl


Poradniki

30 grudzień 2014
Siła biegacza

Wszyscy się cieszą, bo idą Święta! A to oznacza, że wkrótce nasze stoły będą uginały się pod...

19 grudzień 2014
Perfekcjonizm w sporcie

Każdy początkujący amator - sportowiec potrafi czerpać radość z wykonywanego wysiłku...

15 grudzień 2014
Dietetyczne mity – top 10

Dziś będę bardzo wścibski. Zajrzę do Waszych talerzy...

11 grudzień 2014
Jakie paliwo najlepsze do biegania?

Dieta to najważniejszy element pozwalający na podwyższenie efektów sportowych...

08 grudzień 2014
Z pamiętnika buta biegowego

Przypatruje Ci się już od dłuższego czasu. Przejąłeś się tym co dzieje się na zewnątrz. W domu...

01 grudzień 2014
Wypalenie w sporcie – skąd się bierze?

Mówi się, że bieganie jest dobre na wszystko. Na smutki, na gniew, gdy jest radość i szczęście...