• 2000x574 tlo U21

IX Bieg Niepodległości w Lublińcu - relacja

Imprezy biegowe kojarzą nam się najczęściej z wyścigami. Każdy startuje, by sprawdzić się na danym dystansie. Mamy coś takiego w sobie, że biegamy nie tylko dla czystej przyjemności. Lubimy mieć postawiony cel, by do niego dążyć. Jest jednak kilka dni w roku, w których nasze bieganie zmienia swój charakter. Rywalizacja schodzi na dalszy plan, a celem staje się zjednoczenie sił i solidarność. Takim dniem między innymi jest Dzień Niepodległości.

W całej Polsce odbyło się z tej okazji mnóstwo biegów, których organizatorzy przede wszystkim zachęcali do świetnej zabawy. Owszem, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dawali z siebie wszystkiego. Wyniki jednak nie były istotne. Tak samo jak dystans. Pytanie tylko, który bieg wybrać? Z roku na rok imprez przybywa. Wybór jest duży.

bieg niepodleglosci lubliniec 2W tym roku postawiłam na Bieg Niepodległości w Lublińcu organizowany przez Wojskowy Klub Biegacza META. Decyzja była spontaniczna, ponieważ zapisana już byłam na inny bieg w tym dniu. Co zdecydowało, że zmieniłam zdanie? Podobno tylko krowa zdania nie zmienia ;) Przede wszystkim z doświadczenia wiedziałam, że będzie to świetna impreza. Organizator, który słynie z takich imprez, jak Bieg Katorżnika czy Maraton Komandosa, wiele razy pokazał, że w Lublińcu biegnie się… ekstremalnie ;) Czyli tak, jak lubię.

bieg niepodleglosci lubliniec 3Ten bieg miał być inny, wyjątkowy. Warunki zwyczajne, czyli bez przeszkód i utrudnień. Trasa liczyła sobie 2,5 km – symboliczny dystans. Nie było numerów startowych, nie było typowego pomiaru czasu, były za to świetne nastroje, ogromne zaangażowanie i wiele atrakcji przygotowanych przez WKB META. Warunkiem przystąpienia do biegu było pojawienie się w Lublińcu na stadionie Sparta. Weryfikacja zawodników rozpoczęła się od godziny 10. Każdy z ochotników otrzymał koszulkę. Białą lub czerwoną. W efekcie czego mogliśmy stworzyć żywą flagę Polski. Organizatorzy przygotowali wcześniej odpowiednie do tego miejsce. Wytłumaczyli kto gdzie ma się ustawić i ruszyliśmy. W między czasie były śpiewy pieśni patriotycznych, odśpiewaliśmy również Hymn Polski, a nad nami latał sobie dron i upamiętniał zdjęciami naszą flagę.

bieg niepodleglosci lubliniec 1Po tych atrakcjach ruszyliśmy na start. Z racji tego, że dystans był krótki, a startowali zarówno dorośli, jak i dzieci, zostaliśmy odpowiednio rozstawieni. Szybsi do przodu, wolniejsi na tył. Tak, by nikt nikogo nie staranował. Pewnie wydaje się to logiczne, ale odpowiedzialni organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo i przypomnieli nam, jak się ustawiać ;) To było bardzo istotne! Nie każdy o tym pamiętał…, a przy liczbie 870 startujących biegaczy, trzeba było uważać. To, że po jednej stronie stają koszulki białe, a po drugiej czerwone - to już każdy wiedział. I tak o godzinie 11 barwy polskie rozlały się i zaczęły biec przed siebie.

bieg niepodleglosci lubliniec 4Na mecie czekały medale i słynne „Krówki Komandosów” (te ostatnie przewidziane były dla dzieciaków). Jako że czas oficjalnie nie był mierzony, organizatorzy przewidzieli nagrody specjalne dla trzech pierwszych zwycięzców, którzy przekroczą linię mety. Mimo że impreza miała być symbolicznym biegiem, każdy dawał z siebie wszystko, aby pobiec jak najlepiej A jak wiadomo, krótkie dystanse są bardziej wymagające. Stąd bieg był krótki, ale intensywny. Przede wszystkim w bardzo przyjemnej atmosferze.

Po wszystkim można było wracać do domu. Z uśmiechem na twarzy i poczuciem, że zrobiło się coś naprawdę fajnego!

Autor: Anna Jakieła - zabieganaania.pl


Biegi i treningi

01 czerwiec 2015
wygraj bilety na mecz

Konkurs

24 grudzień 2014
Życzenia Świąteczne

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinneh atmosferze życzy redakcja portalu...

04 grudzień 2014
Obóz biegowy Tatra Running – relacja

Stare chińskie przysłowie mówi: „gdy jesteś białą lamą w stadzie pięciuset białych lam, jest...

25 listopad 2014
Sylwetki polskich długodystansowców - Artur Kern

Początek kariery zawodnika MKS Unii Hrubieszów jest mocno tajemniczy...

17 listopad 2014
IX Bieg Niepodległości w Lublińcu - relacja

Jest jednak kilka dni w roku, w których nasze bieganie zmienia swój charakter. Rywalizacja...

13 listopad 2014
Maratony Świata - Penang Bridge International Marathon

Wyspa Penang z kontynentem azjatyckim połączona jest dwoma mostami...