• 2000x574 tlo U21

1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewski - relacja

Ta relacja, niestety nie będzie opowiadać za wiele o bieganiu. Ugryzie ona temat 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego, troszkę od drugiej strony. Dlaczego? Bo warto opowiadać o rzeczach bardzo dobrych, czy nawet idealnych.

Do pewnej kwestii muszę się przyznać – nie należałem do grona najszczęśliwszych, gdy śledziłem mini poradnik dla startujących w 1. PZU PM. Biuro zawodów na Stadionie Wisły, start oddalony o kilka kilometrów od tego miejsca, bo na Krakowskim Rynku, do tego niska temperatura, poranny smog (ten nie latający) – jakoś daleko mi było do uśmiechu – a mowa o sobotnim wieczorze…

polmaraton krolewski2Wszystko zmieniło się, gdy obudziłem się w dniu startu. No dobra, nic się nie zmieniło. Z ogromnym obrzydzeniem, lekkim zaspaniem i w zestawie z ciężkimi nogami, rozpocząłem poranny spacer na stadion „Białej Gwiazdy”. A w głowie kołatały się tylko myśli o tym, jak bardzo zmarznę, robiąc sobie spacerek w biegowym uniformie – z biura zawodów na linię startu ;)

I w właśnie momencie odcinam się od jakichkolwiek narzekań. Centrala całego biegu, rozmach organizacji i taka, zwykła schludność, tego wszystkiego, przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze, stadion Wisły Kraków stał się tego dnia areną, zupełnie nie piłkarską – to w jego murach, mogliśmy odebrać pakiety startowe, przebrać się, zostawić rzeczy w depozycie, czy też po prostu złapać trochę ciepła, przed startem. Spora ilość miejsca pozwalała unikać tłoku, jakiegoś zamieszania – dała po prostu uczucie spokoju. Dla zmotoryzowanych, do dyspozycji został oddany spory parking pod samym obiektem. Dla osób nie znających Krakowa – nie wiedzących, jak poradzić sobie z dojściem na start, czekały, zarówno mapki jak i oznaczenia na chodnikach. Proste, a jakże skuteczne!

polmaraton krolewski3Jeśli ktoś myślał, że strefa startu nie utrzyma tak wysokiego poziomu organizacyjnego – sporo się pomylił. ZIS w Krakowie, jak i sponsor tytularny zadbali o odpowiednie zaplecze. Dodatkowe atrakcje pomogły nam rozgrzać się przed startem (np. wspólna rozgrzewka, czy też akcja „Podziel się kilometrem”).

Półmaraton w swojej nazwie miał człon „królewski”. Taka była też trasa. Startujący odwiedzili wspomniany Krakowski Rynek, Wawel, sprawdzili co słychać na Błoniach, czy też jak wygląda aura wzdłuż Wisły. W iście królewskim stylu zastawiony był też stół – miejsca regeneracyjne na trasie: woda, izotonik, czekolada, banan… i te stoliki, ciągnące się przed dobrych kilkanaście metrów! Świetnie!

Na samej trasie, nie zabrakło oczywiście kibiców i ogromnej liczby wolontariuszy, dbających o bezpieczeństwo całej imprezy. Ukłon również w waszą stronę, że nie straszna była wam pogoda!

polmaraton krolewski4Przypieczętowaniem, w mojej opinii, naprawdę świetnej całości, jest wszystko to co działo się na mecie. Ciepły posiłek, gorący napój i cały zestaw gastronomiczny, który pozwolił wrócić do siebie po 21kilometrowej rywalizacji.

Coraz więcej dobrego słyszy się o PZU Maratonie Warszawskim. Po tym, czego doświadczyłem, tutaj w Krakowie, dochodzę do wniosku, że największe imprezy biegowe w Polsce, powoli stają się synonimem sukcesu.

Człowiek, po prostu czuł, że jest to święto biegaczy. Nie kolejna, z setek imprez, ale coś więcej. Może i pogoda nie rozpieszczała, ale wszystkie te uśmiechy osób znajdujących się dookoła Ciebie, spokojnie podwyższały temperaturę o kilkadziesiąt stopni!

polmaraton krolewski1Panowie i Panie! Organizatorzy, kibice, wolontariusze! Spisaliście się na medal, zasługujecie na niego tak samo mocno, jak wszyscy bohaterowie tej połówki, każda z osób, która zameldowała się na mecie! Teraz zimą, czas na ciężką pracę – więc do zobaczenia w przyszłym roku!

Garstka statystyk:
Zwycięzcą 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego został Moses Kipruto Kibire (1:03.50) z Kenii. Wśród Pań, najszybsza okazała się Wioletta Frankiewicz (1:12.59). Do mety dotarło 3739 zawodników.

Autor: Maciej Razik


Biegi i treningi

01 czerwiec 2015
wygraj bilety na mecz

Konkurs

24 grudzień 2014
Życzenia Świąteczne

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinneh atmosferze życzy redakcja portalu...

04 grudzień 2014
Obóz biegowy Tatra Running – relacja

Stare chińskie przysłowie mówi: „gdy jesteś białą lamą w stadzie pięciuset białych lam, jest...

25 listopad 2014
Sylwetki polskich długodystansowców - Artur Kern

Początek kariery zawodnika MKS Unii Hrubieszów jest mocno tajemniczy...

17 listopad 2014
IX Bieg Niepodległości w Lublińcu - relacja

Jest jednak kilka dni w roku, w których nasze bieganie zmienia swój charakter. Rywalizacja...

13 listopad 2014
Maratony Świata - Penang Bridge International Marathon

Wyspa Penang z kontynentem azjatyckim połączona jest dwoma mostami...